Tulejowanie gniazd sworzni - z czym się to je? - skypark24.pl

Tulejowanie gniazd sworzni - z czym się to je?

Stan sworzni oraz ich prawidłowe nasmarowanie, są podstawowymi elementami prawidłowej pracy maszyny budowlanej. To od nich często zależy prawidłowa, a także bezawaryjna praca maszyn. W tym artykule przyjrzymy się im dokładnie, a konkretnie ich tulejowaniu.


Po co całe to tulejowanie?


Problemy ze sworzniami pojawiają się, kiedy przez długi okres czasu zaniedbujemy prawidłowe smarowanie, bądź zwyczajnie po ponadprzeciętnie długim użytkowaniu maszyny budowlanej. Czynniki te wywołują powodowanie ubytków, a nawet najmniejszy ubytek, powoduje o wiele szybsze zużycie sworzni. Konieczność tulejowania staje się w tym momencie naturalna. Każda maszyna budowlana, prędzej czy później będzie tego potrzebowała, aby zapewnić efektywną pracę, oraz bezpieczeństwo wszystkim jej pracownikom.


Jak wygląda tulejowanie gniazd sworzni?


Obecnie, tulejowanie sworzni nie jest sprawą specjalnie skomplikowaną. Istnieją bowiem różne maszyny mogące tulejować skrawaniem. Dodatkową zaletą tych maszyn jest ich mobilność. Maszyny te zakłada się na otwór, który chcemy oddać obróbce. Najpierw, roztłaczają go one do uzyskania równego promienia. W następnym etapie, maszyna ta wypełnia gniazdo, oraz znów je roztacza już pod prawidłowy wymiar. Z reguły, materiału użyte do produkcji maszyn budowlanych, nie są odporne na silne wstrząsy oraz uderzenia, przez co są mocno narażone na zużycie.


Ile to wszystko kosztuje?


 


Tuleje i sworznie zawsze powinny być wykonane z wysokich jakościowo materiałów, a co za tym idzie, cena nie będzie należała do najniższych. Mimo tego, że same tulejowanie sworzni nie jest specjalnie skomplikowanym procesem, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że cena nie jednego zaskoczy. Oczywiście w tym negatywnym sensie. Jednak rozsądnie, na tego typu rzeczach nie warto oszczędzać. Jest to nasze bezpieczeństwo, oraz nasza praca.


Podsumowując, proces tulejowania gniazd sworzni nie należy do najbardziej skomplikowanych. Jest to proces wymagający dużej dokładności, dbałości o szczegóły, a także zastosowania dobrych jakościowo materiałów.

Słowa kluczowe:tulejowanie gniazd sworzni,